Козаківська загальноосвітня школа I-III ступенів імені Катерини Мандрик-Куйбіди
 Історія школи

Історія Козаківської ЗОШ І-ІІІ ступенів

ім. Катерини Мандрик-Куйбіди

Серед вічнозелених струнких смерічок, ніжних  красунь ялинок, пухнастих сосен та могутніх дубів причаїлося невеличке  гірське село Козаківка.

Весною та літом воно оповите мелодійним співом птахів, духмяними запахами цілющих трав. Осінь одягає село в золоту ризу, а зима перетворює його в чарівну білу казку і заколисує природу на довгий сон.

На фоні цієї дивовижної природи живуть люди, поєднані спільною історією свого села, спільними звичаями, обрядами. Всюди лунають веселі голоси гомінливої дітвори, яка підростає, розвивається, немов квіти, пізнаючи і сприймаючи світ під дбайливою батьківською опікою та мудрою берегинею знань – школою.

В центрі села стоїть   двоповерхова будівля, простягає гостинно свої руки гілочками ніжнозелених берізок і запрошує до себе дітвору з усіх кінців села Козаківки та сусідніх сіл, щоб щедро обдарувати гомінких дівчаток та хлопчиків своїми плодами, ім’я яким  «знання». Цей дар є найяскравішою, немеркнучою зіркою в житті кожної людини. Кожен рік чорнобриві красуні та стрункі легені  покидають стіни цієї Альма – матер, уклінно дякуючи за набутий скарб, за чудове виховання, за підготовку до самостійного життя.

Козаківська школа бере свій початок з 1903 року, коли Західна Україна перебувала під владою Австро – Угорщини.  Тоді навчання не було доступним для всіх мешканців села. Школа була однокласною з українською мовою навчання, з одним єдиним учителем Євстахієм Семчишиним. В 1912 році   учителем в цій школі став Купріян Домнічевський. В 1914 році в селі була організована читальня «Просвіта»

За часів панування Польщі навчання проводилось  польською мовою, а з 1934 року – знову українською. Навчав дітей священик  Цілевич, пізніше – Солтис, Король, Урік.

В 1936 році дітей навчав вже місцевий вчитель: Юрій Маланин, а з 1936 по 1941 рр. – Кобилинець Іван.  Перша школа була побудована недалеко від церкви на території села, яка ще й тепер носить назву  «Бар». Та чорна хвиля війни  пронеслась над селом  і зруйнувала «берегиню знань». А коли відгриміли снаряди, затихли залпи гармат і знову село ожило, залічуючи рани втрат, почали будувати невеличке чотирьохкімнатне приміщення для школи на теперішньому подвір’ї школи. Ця будівля збереглась і до сьогодні, тепер там розміщена шкільна бібліотека.

Під час Другої світової війни вчителями працювали Тарас Тисовський, Ольга Семелєтова, Юрій Бучок. З   1944 по 1949 рр. школа була чотирирічною, навчання проводилось в дві зміни. Молодші учні навчалися в класах  - комплектах, а через деякий час школа почала брати в оренду кімнати для навчання у господарів села, навчання проводилось також і в сільському клубі.

В 1955 році почали будувати нове приміщення школи, в якій  налічувалось 5 класних кімнат з довгим вузьким коридором. В цьому приміщенні  зараз знаходяться: початкові класи, шкільна їдальня. З 1960 року школа стала восьмирічною.

В 1965 році голова сільської ради Штумпф Василь Михайлович та директор школи Панкрат Якович Красівський починають будівництво нової школи на громадських засадах. Кожне господарство зобов’язалось відпрацювати безкоштовно    по     6 днів   у    будівництві    брали   участь  і  вчителі школи Яремко О.Д., Шикор Г.Ф., Юрків Є.Ю. І закрасувалась двоповерхова  споруда, яка милувала очі дітей. Косаківська восьмирічка вписала в свою історію імена директорів М. Ріпецького, П.Лавровича, І.Ваківа, П.Красівського, М.Ваківа, М.Дяківа, Д.Чуйка, Є.Корча.

З 1989 року  школу було перейменовано на середню загальноосвітню, директором Є. Корч. Учні одержали змогу здобувати середню освіту в стінах своєї рідної школи.  З 1993 по 2003рр. школою керував В.Бучак.

Сьогодні – це добре обладнана загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ,  якою керує перша в історії  школи  директор – жінка Ганна Василівна Павлюк. Заступники  директора – Крисько Людмила Віталіївна та Джус Наталія Степанівна.

Пройшли роки. Немало води втекло за цей час, немало весен прокували зозулі, немало вчителів протоптало стежину до нашої школи, щоб сіяти в душах дітей добре, розумне, вічне. І кожен з них залишив  слід після себе. На теренах боротьби  за волю України  прославили себе Ганна Луканю (учитель української мови і літератури).  Богдан Мандрик та Дмитро Квецко, учасники Хельсінської  спілки «Правозахисники». Зараз вулиця,  де розташована школа , носить ім’я Б.Мандрика.

Школа гордиться вчителями Штумпф Д.І., Шикорем Г.Ф., Савчин О.М., які віддали своє  серце дітям, а зараз перебувають на заслуженому відпочинку.  Гордимося ми і тим, що нашій школі працювала М.Ф.Штумпф, племінницю Степана Бандери.

Низько схиляємо голови перед світлою  пам’яттю педагогів Ганни Луканюк, Мирослави Штумпф,  Василя Токара, Тараса Дяківа, Євстахія Юрківа, Івана Вакова, Дмитра Чуйка,  Євстахія Корча, Ореста Яремка, які вже відійшли у вічність.

Гордимося колишнім вчителем Юрієм Мушаком, який став знавцем античності, перекладачем, поліглотом, професором Львівського університету. Нині він покійний, та в його пам’ять  в центрі села спорудили пам’ятник. Прославила нашу школу і колишня учениця Катерина Мандрик,  яка у суворі роки війни та сталінських репресій стала жінкою – борцем  за волю України.  Тортури та констабори  не скорили безстрашної героїні, яка стала ще й поетесою.  Сьогодні шана школа носить ім’я цієї легендарної жінки.

В даний час Козаківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів налічує 204 учнів, 40 педагогів.  За результатами атестації 2017 року трьом педагогам присвоєно  вищу категорію.

Школа працює над проблемою: впровадження інновацій в навчально – виховний процес з метою забезпечення якісної освіти на всіх її рівнях, партнерство школи, сім’ї та громадськості в ім’я розвитку  творчої особистості      учня.      На     початку         навчального       року        створено

4 методоб’єднання, які успішно працюють, а саме: класних керівників (керівник Торко О.М.); початкових класів (керівник Дубів Т.О.); гуманітарного циклу (керівник Юрів О.І.);  природничо – математичного циклу керівник (Савчин Н.Ю.)

В школі працює 9 гуртків. Цікаво та змістовно проходять різноманітні виховні заходи та традиційні шкільні свята. Учні школи - постійні учасники та призери міських оглядів художньої самодіяльності, фестивалів КВК, лицарських турнірів, фольклорних свят, спортивних змагань, конкурсів та виставок власних експонатів: малюнків, вишивок, виробів з дерева, тощо, міських та обласних предметних олімпіад. Щодо профільного навчання, то в старшій школі введена технологія – лісівництво, де учні знайомляться з азами ведення лісового господарства.

Дирекція та педагогічний колектив школи приділяють велику увагу духовному вихованню учнів. Під керівництвом заступника директора з виховної роботи Н. Джус та педагога організатора М.Дрозд успішно працюють органи учнівського самоврядування, учні є збирачами народного фольклору, оберегами народних звичаїв та традицій. Змістовно проходить дозвілля учнів шляхом проведення тематичних  та розважальних вечорів відпочинку, інтелектуальних ігор, екскурсій.

Середа, 23.10.2019, 15:55
Вітаю Вас Гість